Sprawy rozwodowe nie należą do najprzyjemniejszych w pracy adwokata. Niestety często są koniecznością, a w tak ważnej kwestii jak ustalenie władzy rodzicielskiej, alimenty czy orzeczenie rozwodu z winy małżonka konieczne jest profesjonalne podejście do sprawy przez prawnika.

Liczba rozwodów na 1000 mieszkańców w miastach:

Miasto Średnia
Zamość 2,2
Lublin 2,1
Chełm 2,0
Świdnik 1,7
Łęczna 1,4
Lubartów 1,2
Ostrów Lubelski 1,2
Kamionka 1,2

Średnia na województwo lubelskie to 1,5. Najwięcej rozwodów odbywa się w województwie zachodniopomorskim. Tam średnia wynosi 1,7 rozwodu na 1000 mieszkańców. Najmniej rozwodów w Polsce jest natomiast w województwie podkarpackim – 1,2 na 1000 mieszkańców.

adwokat rozwody lubartow

SZUKASZ PORADY PRAWNEJ – SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Sprawa rozwodowa

Praktycznie w każdym przypadku sprawa rozwodowa rozpoczyna się od wniesienia przez jedną ze stron pozwu rozwodowego. Pozew o rozwód może zostać wniesiony przez obojga małżonków. Wtedy najczęściej sprawa rozwodowa dotyczyć będzie rozwodu bez orzekania o winie.

Pozew rozwodowy musi zawierać tak zwane powództwo rozwodowe. Jest składany w miejscu zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Aby przygotować pozew rozwodowy praktycznie niezbędne jest skorzystanie z usług prawnika. Tylko odpowiednio przygotowany pozew pozwoli bowiem na szybkie przeprowadzenie sprawy rozwodowej. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, możliwe jest zamknięcie procesu rozwodowego nawet na jednej rozprawie.

Ustalenie władzy rodzicielskiej

Ustalenie władzy rodzicielskiej to często jeden z najtrudniejszych elementów sprawy rozwodowej. O ile małżonkowie nie wnoszą pozwu bez orzekania o winie i nie mają ustalonych i zaakceptowanych obustronnie warunków opieki nad dziećmi, ustalenie władzy rodzicielskiej może mocno skomplikować sprawę rozwodową i przedłużyć czas trwania sprawy rozwodowej.

O ile rodzice nie mają ustalonych warunków i planu opieki nad dziećmi to sąd zdecyduje jaki podział władzy rodzicielskiej zostanie zasądzony. W grę wchodzi również kwestia alimentów przypadających rodzicowi, który uzyska prawo sprawowania władzy rodzicielskiej.

Jeśli nie masz uzgodnionych warunków opieki nad dziećmi koniecznie skonsultuj sprawę rozwodową z adwokatem zanim zdecydujesz się na złożenie pozwu.

Podział majątku wspólnego

Podziału majątku wspólnego to kolejny po ustaleniu władzy rodzicielskiej ważny element sprawy rozwodowej. Aby dobrze przygotować się do podziału majątku wspólnego koniecznie musisz dokładnie wiedzieć jak formalnie wygląda własność poszczególnych elementów majątkowych. Warto zgromadzić odpowiednie dokumenty i przedstawić je prawnikowi jeszcze przed rozpoczęciem kroków prawnych i składaniemu pozwu rozwodowego.

Jeśli małżonkowie nie dojdą do porozumienia w sprawie podziału majątku wspólnego, wtedy to sąd zdecyduje i szczegółach. Większość spraw rozwodowych kończy się jednak na zawarciu ugody w zakresie majątku.

Pomoc adwokata w sprawie rozwodowej

Orzeczenia rozwodu, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą małoletnie dzieci i kwestia opieki nad nimi to często jeden z najważniejszych momentów w życiu. Zanim więc zdecydujesz się na kroki formalne i prawne warto skonsulotwać sprawę z prawnikiem.

Jeśli sprawa dotyczy zgody obojga małżonków i rozwodu bez orzekania o winie przeprowadzenie takiej sprawy rozwodowej może być naprawdę szybkie i bezbolesne. W przypadku rozwodu z winy jednego z małżonków oraz podziału majątku proces rozwodowy może być zdecydowanie dłuższy i bardziej skomplikowany.

Niezależnie od skomplikowania sprawy rozwodowe nigdy nie należą do przyjemności i zawsze są źródłem stresu i niepokoju. Aby zminimalizować te nieprzyjemne skutki warto skorzystać z doświadczonego adwokata.

Adwokat rozwód – najczęściej zadawane pytania

Ile trwa rozprawa rozwodowa?

Sprawy rozwodowe mogą zakończyć się nawet podczas jednej rozprawy. Często jednak do orzeczenia rozwodu przez sąd konieczny jest dłuższy proces. Zwłaszcza wtedy, kiedy strony nie doszły do porozumienia i warunki rozwodu muszą zostać orzeczone przez sąd.

Jak wygląda rozprawa rozwodowa?

Rozprawa rozwodowa zawsze odbywa się przed sądem. Nawet w sytuacji kiedy jest to rozwód bez orzekania o winie a strony mają już ustaloną ugodę i plan opieki nad dziećmi.

Czego nie robić w trakcie rozwodu?

W sprawach rozwodowych należy odpowiednio zachowywać się przed sądem. Konkrety zawsze należy ustalić z prawnikiem przed rozpoczęciem sprawy.

O co pyta sędzia na rozprawie rozwodowej?

Pytania sędziego mogą być zróżnicowane w zależności od rodzaju sprawy. Jeśli sprawa rozwodowa toczy sie za zgodą obojga małżonków wtedy pytania sędziego ograniczone są do minimum.